Korona Gór Planety PL – Exodium

Rzuciłem temat wczoraj, dzisiaj go delikatesowo rozwinę, by do końca złapać ideę i dalej możecie sobie rzeźbić własny szyld, czy co tam.
Teraźniejszy odcinek, to mój wstęp (lub etap) w wycieczce dookoła planety PL.
A więc…
Odpalam sobie mapę mezoregionów (tej linkowanej w poprzednim poście) i na początek wybieram Wolin. Potem dłubię w necie i znajduję:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wolin-Topomap.png
Pomniejszona wygląda tak:

No i co tu mamy? Ano wszystko, czego potrzebujemy. Mnie oczywista interesują „górskie” mikroregiony i prze Państwa aż się tu od nich roi!
Znajdziemy tam cały szereg interesujących nas obszarów, które pozwolą ładnie zagospodarować nasze zapędy w górskiej eksplorelerce.
Otóż wyróżniamy:
1. Wyspę Chrząszczewską:
– wzniesienie Wyżawa 26,6m.
– Głaz Królewski -cacko sterczące z wody – do zdobycia (4m).
– megalitycznu kurhan,
– kopalnia ropy naftowej,
– stacjonowały tu wyrzutnie V2
2. Wyspa Wolin (po dodatkowym góglaniu):
– Pasmo Wolińskie
(tu można pohasać: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pasmo_Woli%C5%84skie)
– Pagórki Lubińsko-Wapnickie (Lelowa Góra 89,3m, inne nazwane – Zielonka, Borowa Góra)
– Mokrzyckie Góry (nazwę wzniesienia 67m wytropić).
Półwysep Przytorski też ma swój pagórek itd.

Tak, że więc moi Drodzy/Tani można wpłynąć na suchego przestwór oceanu, wóz nurzając w zieloność i jak łódka brodząc, śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi…
Dalej na południe Wzgórza Szczecińskie (Wzgórza Warszewskie, Wał Stebnicki) oraz Wzgórza Bukowe z niezłymi hopkami oferującymi ładne panoramy. Kto leciał na Berlin 6-stką ten znajet. To, co prawda Szczecin ale można zaopatrzyć się w Bosmana:)
Do listy wycieczkowej można znaczy dodać lokalne browary i robi się jeszcze ciekawiej. Zatem wspomniany Bosman plus Witnica i Łąkomin…
I tak powoli docieramy w okolice ujścia Warty i Kotliny Gorzowskiej.

Każden z czytających obywatli może popisać się kreatywnością i dokładać atrakcje pod kątem własnych zainteresowań. Ja np. dodaję ekstra (poza browarami) punkty widokowe wzniesione ludzką ręką. Od latarni morskich i wież widokowych po kościelne czy np. wieżowce w miastach. Pozostaje jeszcze cały szereg innych, o charakterze etnograficznym. No i nie muszę chyba dodawać, że interior planety PL także stoi otworem.
No i to na tyle pedagogicznych zapędów:)

2 Komentarze

  1. JW 4048 w Świętoujściu warto zahaczyć.
    Nie tylko V2 stacjonowały, a także Wołchow wraz z Laurą i jeszcze jedną (…)i Neva (w pobliżu).
    Reszta u wujka.
    Kleszczy w uj w tamtych rejonach.

  2. Można się rozwijać w temacie do woli. Od stylu oblężniczego po alpejski. Kleszcze…? No tak. Żyliśmy z kleszczami całe wieki, dopóki przemysł farmaceutyczny nie dostrzegł potencjału. Ale teraz mamy kowit. Po kiego wróblami w armaty…

Komentowanie jest wyłączone.